Με ιδιαίτερη χαρά, το παράρτημα του Νομού Βοιωτίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας ανακοίνωσε την επιτυχία μαθητών από σχολεία της Βοιωτίας που διακρίθηκαν στον 84o Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» και τους συγχαίρει για αυτήν.
Επιτυχόντας του διαγωνισμού «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» από το 1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ είναι ο ΚΟΛΟΚΥΘΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ .
Ο διαγωνισμός ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ, μετά από απουσία μερικών ετών εξαιτίας των ιδιαίτερων υγειονομικών συνθηκών, επανήλθε στα σχολικά εξεταστικά κέντρα, όπου δια ζώσης οι μαθητές διαγωνίστηκαν σε θέματα πιο ανεβασμένης δυσκολίας σε σχέση με τα θέματα του Θαλή.
Οι επιτυχόντες του «ΕΥΚΛΕΙΔΗ» προκρίνονται για να συμμετάσχουν στην Ελληνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ».
Η επόμενη δοκιμασία για τους 8 Βοιωτούς μαθητές που πέρασαν στην επόμενη φάση θα είναι ακόμα πιο απαιτητική και θα διεξαχθεί στις 24 Φεβρουαρίου 2024 σε εξεταστικά κέντρα που θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες.
Συγχαρητήρια Κωνσταντίνε!